Adaptacja dziecka w żłobku

Adaptacja dziecka

Adaptacja dziecka w żłobku to proces związany z przyzwyczajaniem się do nowego środowiska i otoczenia. To pogodzenie się i przerwanie rozłąki z rodzicami. Proces ten dotyczy wszystkich dzieci, u każdego trwa inaczej, niemniej z każdym dniem widzialny będzie niewielki progres, o ile tylko rodzic będzie szedł za radą opiekunów w żłobku.

Proces adaptacji związany jest wieloma czynnikami, np. czy dziecko ma rodzeństwo, z kim przebywało przed pójściem do żłobka, jak silna jest więź emocjonalna z rodzicami, czy dziecko miało okazje przebywać z rówieśnikami.

Adaptacja rodziców

Adaptację przechodzą również rodzice, którzy muszą pogodzić się z sytuacją oddania własnego dziecka pod opiekę obcych osób, pokonać własne poczucie winy, lęk i obawy z tym związane.

I dzieci i rodzice potrzebują czasu. Rodzice choćby na to, by zminimalizować myślenie o tym, jak radzi sobie ich dziecko i czy niczego mu nie brakuje.

Emocje odczuwane przez rodziców są kluczowe. Przekazywane obawy i lęki nie będą pomocne w procesie adaptacji. Rodzic powinien mieć nastawienie pozytywne, traktować to jako świetną, dobrą przygodę dla dziecka, wspierać w trudnych dla niego chwilach. Dawać poczucie bezpieczeństwa i pewność, że decyzja posłania dziecka do żłobka jest właściwa.

żłobek Targówek Kum Kum

Podczas pierwszych dni pobytu, rodzice odczuwają niepokój, niepewność, strach i lęk. Ale to zupełnie normalne reakcje. Trzeba jednak pamiętać, że maluchy doskonale rozpoznają nastroje własnych rodziców. Kiedy więc mama staje się niespokojna, dziecku trudniej będzie pogodzić się z rozstaniem i przyswoić nową sytuację.

Pobyt dziecka w placówce jest dla niego silnym przeżyciem, zmianom bowiem ulega dotychczasowe funkcjonowanie w środowisku rodzinnym. Potrzeba więc czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, życia w grupie rówieśników, nieco innego niż dotychczas harmonogramu dnia, spożywania posiłków z innymi dziećmi, leżakowania, szumu, różnorodności zabaw.

W związku z tak dużą zmianą w życiu dzieci, pojawić się mogą różnego rodzaju objawy psychosomatyczne związane z adaptacją.

Najczęściej są to:

  • płaczliwość, rozdrażnienie,
  • częste zmiany nastrojów,
  • trudności z drzemką w ciągu dnia,
  • napady buntu, sprzeciwu, popychanie, bicie, rzucanie się na ziemię,
  • zmienny apetyt,
  • lękliwość, zahamowanie emocjonalne;
  • cofnięcie w nabytych już umiejętnościach np. odpieluchowane maluchy powracają do wypróżniania się w pieluchy

Objawy te zależne są od stopnia dojrzałości układu nerwowego, dojrzałości emocjonalnej malucha, progu odporności psychicznej, jak również umiejętności przygotowania dziecka do pobytu w placówce.

W pierwszych dniach, tygodniach pobytu w placówce, większości dzieciom towarzyszy płacz, nerwowość, czasem histeryczne napady. Maluch, który nagle znalazł się w nieznanym środowisku, czuje się zagubiony. Nie potrafi zaakceptować tego, co proponują opiekunowie, odrzuca zachęty do zabawy, pocieszenia i rozmowy. Nawet spożywanie posiłków staje się przeżyciem, a drzemka w żłobku jest czymś innym niż spanie na własnym łóżeczku.

Przychodzi strach przed niemożnością przytulenia mamy, taty, babci, ulubionej lalki czy misia. Zanim dziecko pokona lęk i przyzwyczai się do planu dnia, jego naturalną reakcją będzie płacz. Mały człowiek, gdy nie potrafi mówić, ma prawo płakać. To jego forma komunikacji z nami. Płaczem opowiada o swojej tęsknocie, potrzebach i odczuciach jakich doświadcza. To co możemy zrobić, to pozwolić mu na płacz, gdyż jest to jedyny naturalny sposób, w jaki dziecko może pozbyć się nagromadzonych wewnątrz emocji i napięć.

Kilka pomocnych wskazówek:

  • Pamietajmy, że w pierwszych dniach pobyt dziecka w żłobku nie powinien być długi, należy stopniowo przyzwyczajać go do rozłąki z rodzicem.
  • Pożegnanie z maluchem jest trudne dla wszystkich, także dla rodziców, dlatego ważne aby trwało jak najkrócej. Przedłużanie rozstania, przytulania, całowania powodują, że maluch jeszcze mocniej koncentruje się na swoich emocjach i płaczu.
  • Gdy dziecko idzie już na salę, pożegnało się z rodzicem, ważne, aby nie stać w drzwiach i nie pojawiać się ponownie. Spowoduje to rozdrażnienie i utrzyma emocje żalu i rozpaczy.
  • W pierwszych dniach można pozwolić maluchowi na zabieranie ze sobą ulubionej zabawki czy kocyka. Będzie to kojarzyć się z domem i poczuciem bezpieczeństwa. Kiedy już dziecko przyzwyczai się do żłobka, stopniowo można ograniczyć zabieranie zabawek.
  • Bardzo ważnym aspektem przejścia adaptacji jest zaufanie do opiekunów i placówki, a także wsłuchanie się w porady i współpraca rodziców z personelem. Zaufanie oraz pewność podjęcia dobrej decyzji to klucz do pomyślnej adaptacji dziecka.

Żłobki Kum Kum Warszawa Targówek znajdują się w domach jednorodzinnych. Dzieci mają do dyspozycji odpowiednio urządzone i wyposażone sale zabaw, sypialnie, dwie łazienki i ogrody z placem zabaw.

ZAPRASZAMY DZIECI w wieku od 1 roku do lat 3+.

UWAGA: U nas zrealizujesz Bon Żłobkowy!

Kum Kum Opieka nad Dziećmi
ul. Skrzypcowa 14
03-622 Warszawa Zacisze

Filia Kum Kum
ul. Czerwińska 26
03-661 Warszawa Zacisze
Tel.: +48 501 77 06 06